Utomhus-SM (Medeltid)

SM-utomhus 2010
(Oscarsstenen, Visby)
8/10/2010
MR900

(20, 30 & 40m)

PlaceringSkytt20 m30 m40 mTotal
1Jocke Lennartson (Oke av Löten)280245199724
2Christian Nilsson (Billy Dunba)276227205708
3Krister Hallin (Joar Blå)262229198689
4Tommy Hilding (Daler av Hille)267231188686
5Rolf Hallin (Rolf Kraak)253229169651
6Stig-Göran Wallner (Brostige )234221190645
7Jan-Åke Andersson (Nicolaus)249204136589
8Gustav Malmborg (Styrr Gizzurrsson)241179166586
9Lena Eklund (Kristina Carlsdottir)246225110581
10Thobias Ehn (Tobias Ehn)204168155527
11Stephan Andersson (Stephan Antikristo)23218066478
12Mattias Lind (Blindstyre)22716471462
13Elisabeth Huzelius (Svala Torsdottir)21214383438
14Janne Hezelius (Jan Långe)20413218354
15Sofia Callert (Sofia Callert)908919198


LAG-tävling
#) Lag (skyttar)poäng
1) Gävle BK 1 (S-G Wallner, J. Lennartsson & C. Nilsson)2077p*
2) Gotlands AF 1(G. Malmborg, C. Hallin & R. Hallin)1926p
3) Gotlands AF 2 (J-Å. Andersson, L. Eklund & J. Huzelius)1524p
4) Gutars BS ( T. Ehn, M. Lind & S. Andersson)1467p
5) Mix (S. Callert, T. Hilding & B. Huzelius)1322p
* NYTT SVENSKT REKORD!

Kommer i år att avgöras med en R900 runda. Det vill säga 30 pilar på vardera avstånden 20, 30 och 40m. Och vi kommer använda oss av en tioringad tavla (60 cm).

Plats: Oskarsstenen, Visby

För mer info se: Gutarsbagskyttar hemsida

OBS! deltagare i tävlingen åker rabaterat (idrottspriser) på båten, för att ta del av de bättre priserna skall ni ringa 0771-22 33 50 och använda lösenordet =Armborst Gotland=.

Arrangör:


Gutars Bågskyttar